Wiedza techniczna

 W tym miejscu postaramy się Państwu przybliżyć podstawy techniki satelitarnej, rodzaje instalacji antenowych, przykładowe rozwiązania.

Zacznijmy zatem od początku. Satelity telekomunikacyjne, z których odbieramy programy satelitarne „zawieszone są” na orbicie geostacjonarnej w odległości 36.000 km od powierzchni ziemi, więc nie ma żadnego znaczenia, czy nasza antena odbiorcza będzie zamontowana na ziemi w ogródku, czy wysoko – na dachu 15-piętrowego budynku. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku siła sygnału odbieranych kanałów będzie taka sama, z tym, że im wyżej, tym bardziej będzie ona narażona na podmuchy wiatru, więc może nam się okresowo przekręcać, a tym samym  zmieniać swoje położenie. Wniosek z tego prosty – do instalacji należy wybierać miejsca możliwie nisko i takie, aby w pobliżu nie było przeszkód w postaci przesłaniających drzew, budynków czy innych anten, np. telewizyjnych. Najważniejszym elementem w każdym zestawie satelitarnym jest oczywiście antena odbiorcza, istotna jest jej średnica, w Polsce centralnej to minimum 80 cm dla zapewnienia poprawnego, stabilnego odbioru kanałów nadawanych w jakości HD. Przy wyborze anteny należy kierować się jakością jej wykonania, sposobem mocowania (uchwyt a dokładnie jego cybanty o średnicy 8mm), a także zwrócić uwagę na wysięgnik antenowy – aby nie był z tworzywa sztucznego (z czasem utleni się, popęka i złamie) .

Cechy dobrej anteny:

  • Duży zysk sygnału użytecznego – wielkość (średnica) lustra anteny, precyzja ogniskowania
  • Minimalne poziomy sygnałów zakłócających – dobrze dobrany konwerter LNB z właściwym promiennikiem FED (odpowiedni kształt i średnica)
  • Stabilna konstrukcja mechaniczna sztywne lustro anteny, odpowiedni solidny uchwyt – stojak antenowy
  • Szybkie spływanie wody a zimą śniegu z czaszy anteny (specjalna powłoka – farba) w profesjonalnych instalacjach układ odladzania

Według naszej orientacji całkiem dobre anteny w przystępnych cenach produkuje olsztyńska firma Corab, włoska Inverto oraz hiszpańska Triax; anteny wykonane są z blachy stalowej ocynkowanej o grubości 0,6mm, malowanej proszkowo.

 


Po antenie bardzo istotną rzeczą jest konwerter satelitarny LNB – to od niego będzie zależeć, jakiej średnicy może być nasza antena. Jest to urządzenie elektroniczne, którego zadaniem jest zamieniać mikrofale (zakres 10,7 – 12,75 GHz) na sygnał tzw. częstotliwości pośredniej (900 – 2150 MHz) .

 

Przy wyborze LNB należy kierować się nie ceną, ale raczej marką; sprawdzone dobre jakościowo konwertery to: Inverto, MTI, Sharp, Blu Line, Alps, Opticum. Prosimy nie kierować się reklamowanymi przez producentów super parametrami – deklarowaniem poziomu szumów na poziomie 0,1 dB, co nie jest możliwe do uzyskania przy aktualnym postępie technicznym. Fizyki niestety oszukać się nie da – najniższy rzeczywisty poziom do uzyskania, tak naprawdę to 0,3 – 0,5 dB.


Tunery satelitarne: aktualnie oferowane przez platformy cyfrowe są urządzeniami nowej generacji, obsługują wysoką rozdzielczość full HD MPG2 – 4.

multiroom-2dekodery-2013-04-16

Z naszego doświadczenia całkiem nieźle sprawują się tunery NC+ ADB ITI-3740SX.

mediabox_plus_05

premium-wifibox

wifi-box

Tunery zostały wyposażone w sieć bezprzewodową WI-FI, co jest sporą wygodą (nie musimy ciągnąć przewodów Lan Ethernet) , posiadają wysoką czułość w stosunku do poprzedników, zostały wyposażone w twarde dyski HDD o pojemności 500GB dzięki, którym możemy nagrywać interesujące nas programy TV. Jeśli jesteśmy posiadaczami konwertera LNB twin z dwoma wyjściami możemy niezależnie oglądać np. mecz i w tym samym czasie rejestrować ulubiony serial na wewnętrznym dysku HDD, w dowolnym momencie nagrany program można oczywiście obejrzeć.

Dedykowane dekodery w NC+ i Polsacie cyfrowym mają jednak dość istotną wadę: w związku z ochroną praw autorskich niema możliwości uzyskania dostępu  -zgrania na komputer programów, które zostały zarejestrowane na twardym dysku HDD w naszym tunerze, nawet po demontażu HDD i bezpośrednim podłączeniu go do komputera nie uzyskamy dostępu do danych ponieważ są one zaszyfrowane.


Jeżeli zależy nam na nagrywaniu i późniejszej archiwizacji ulubionych programów na: naszym komputerze, nośnikach DVD, przenośnym dysku USB lub pamięci masowej NAS należy zakupić tuner satelitarny, który obsługuje system kodowania SECA MEDIAGUARD, NAGRAVISION 2, CONAX. Aktualnie mamy w czym wybierać, na rynku jest kilkadziesiąt urządzeń obsługujących ten system kodowania wyposażonych w dyski HDD.

Jednym z popularniejszych jest dekoder firmy Dream Multimedia Dreambox DM800SE HD, oparty na niezawodnym systemie operacyjnym  Linux – Enigma 2.

tun_dream_800se

tun_dream_800se_tyl

Posiada bardzo wiele ciekawych przydatnych funkcji, a dzięki podłączeniu go do internetu mamy dostęp do niezliczonej ilości pluginów, które możemy sobie we własnym zakresie używać.

Ciekawym tańszym godnym uwagi odbiornikiem produkcji koreańskiej posiadającym ten sam system operacyjny (Linux Enigma 2) jest VU+ :

114-593-thickbox


Kilka słów o naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.

Aby móc odbierać programy nadawane cyfrowo z naziemnej bezpłatnej tv cyfrowej konieczne jest posiadanie odbiornika TV wyposażonego w tuner DVB T 1 lub przyszłościowo 2 MPG4. Jeśli Państwa odbiornik telewizyjny ma kilka lub kilkanaście lat można powiedzieć że na 100% nie będzie odbierać kanałów nadawanych w standardzie cyfrowym. Na szczęście jeśli jesteśmy mniej zamożni możemy zakupić zewnętrzne urządzenie (dekoder) w cenie około 100 zł, które połączymy z naszym telewizorem kablem euro , chinch lub przewodem antenowym (jak w przypadku starych urządzeń wideo)

przykładowy dekoder DVB-T MPG 4

Tuner-Dekoder-DVB-T-TV-naziemna-Apollo-AHD-122