Porady montera

W tym miejscu postaramy się opisać najczęściej występujące problemy techniczne oraz sposoby ich rozwiązywania.

Na wstępie chcemy doradzić Państwu, przed podpisaniem umowy z operatorem, skontaktowanie się z nami w celu sprawdzenia możliwości technicznych; czy w ogóle będzie możliwy odbiór bez przeszkód – nie zakłócony i stabilny. Z doświadczenia możemy stwierdzić, że klienci podpisują umowę na 12 lub 24 miesiące nawet bez rozeznania w jakim kierunku świata mają okna, balkony itp. Często też w pobliżu występują przeszkody w postaci drzew, budynków i inne utrudnienia, wówczas powstają kłopoty z rozwiązaniem umowy, kary finansowe i inne nieprzewidziane a zbyteczne koszty…

Chcemy również przestrzec Państwa przed kupowaniem osprzętu i przewodów w sklepach typu Castorama, Obi czy Leroy Merlin – oferowane w nich artykuły są produkcji chińskiej niezwykle często fatalnej jakości. Prosimy pamiętać o tym, że kable antenowe instalujemy na wiele lat, pod płytami karton-gips, pod tynkiem, w zamurowanych bruzdach itp. W przypadku uszkodzenia naprawa będzie wiązać się z dewastacją ścian i późniejszym remontem mieszkania.

My stosujemy przewody tak zbudowane: żyła środkowa z miedzi o średnicy 1 mm, gęsty oplot miedziany pokryty galwanicznie cyną, powłoka zewnętrzna – polietylen odporny na promieniowanie UV.

Aktualne przepisy prawa stanowią, że administrator budynku nie może Państwu zabronić montażu anteny na dachu budynku, w którym mieszkacie, jeśli warunki za oknem czy balkonem to uniemożliwiają. W takiej sytuacji nie należy pisać podania z prośbą o wyrażenie zgody na montaż dachowy, ale wystąpić do zarządcy budynku z uzasadnionym wnioskiem o wskazanie miejsca do instalacji Waszej anteny.

Najczęstszymi problemami, z jakimi się spotykamy, jest brak możliwości uruchomienia świeżo kupionego zestawu. W Państwa dekoderze wskaźnik poziomu sygnału zwykle coś tam pokazuje (około 50%), ale nie ma tkz. jakości (0%). Czemu tak się dzieje? Siła sygnału wynika z szumów własnych konwertera LNB; aby uzyskać niezbędną jakość należy ustawić antenę satelitarną w kierunku południowym zachowując kąt pochylenia w stosunku do ściany ok. 30 stopni. A jak określić, gdzie jest południe? Można oczywiście posłużyć się kompasem, ale mało kto w obecnych czasach taki sprzęt posiada. Można też zainstalować odpowiednią aplikację w smartfonie lub jeszcze prościej sprawdzić w słoneczny dzień o godzinie 12 (13 gdy obowiązuje czas letni), gdzie świeci słońce. Znając już kierunek południowy warto zwrócić uwagę, czy nie ma na nim drzew, budynków, a także innych anten, które mogą powodować zakłócenia, a nawet brak odbioru. Jeśli mamy spełnione ww. warunki możemy przystąpić do szukania sygnału z satelity Hot Bird – obracamy antenę z prawa w lewo, za każdym razem zmieniając kąt pochylenia anteny o jeden stopień. Gdy już uda się nam znaleźć sygnał, korygujemy kąt skręcenia konwertera LNB tak, aby osiągnąć maksimum jakości. Taki sposób ustawienia nie jest tak precyzyjny, jak za pomocą przyrządów pomiarowych, ale w około 70% przypadków wykonalny.

 Kolejne często występujące problemy:

 • Brak odbioru lub duże kłopoty z kanałami HD – co może być przyczyną?
  – niedokładne ustawienie anteny
  – zbyt mała antena (zaleca się minimum 80cm)
  – wadliwy konwerter LNB
  – przeszkoda uniemożliwiająca poprawny odbiór (drzewo, inna antena, budynek)
 • Brak odbioru części kanałów, wskaźnik dekodera w polu jakość 0%, a na pozostałych kanałach jest 80%
  – nieaktualna lista kanałów w dekoderze – rozwiązaniem może być wgranie nowszej wersji oprogramowania
  – uszkodzony konwerter LNB (często nieprawidłowo działa jedno z wyjść w przypadku podwójnych twin)
 • Bardzo niska jakość (2 – 10%), pasek świeci się w kolorze czerwonym (dotyczy N-boxa)
  – w około 90% przypadków uszkodzona jest głowica satelitarna – z takimi objawami dekoder jest tylko do wymiany
 • Zainstalowany zestaw platformy N działał doskonale, ale od wiosny zaczęły się problemy: sygnał raz jest, raz nie
  – proszę sprawdzić, czy na drodze sygnału antena – satelita nie pojawiła się np. przeszkoda w postaci drzewa, które wypuściło liście
 • Gdy dzwoni mój telefon komórkowy, pojawiają się zaniki sygnału, szczególnie na kanałach HD (TVN, TVP 1 i 2)
  – bardzo często występują takie problemy gdy kabel antenowy jest niskiej jakości, o słabym ekranowaniu
  – odsunąć jeśli to możliwe źródło zakłóceń od dekodera i przewodu antenowego
  – konwerter LNB ma niedostatecznie wysoki poziom sygnału na wyjściu, zmienić na inny o większym wzmocnieniu > 60dB
  – skutecznym rozwiązaniem może okazać się zastosowanie wzmacniacza antenowego podłączonego bezpośrednio do konwertera
 • Posiadamy zestaw Polsatu z multiroomem. Gdy mąż ogląda mecz w drugim pokoju, nie działa mi TVN
  – uszkodzony konwerter LNB – wyjścia sygnałów w sprawnym powinny być od siebie całkowicie nie zależne
 • Dekoder nie działa, jest pod nim woda
  – przewód antenowy popękał lub jest przetarty i został mechanicznie uszkodzony, znajdujący się wewnątrz polietylen spieniony zachowuje się jak gąbka, taki przewód jest tylko do wymiany, bo nie uda się go wysuszyć
  – należy niezwłocznie wyłączyć dekoder spod napięcia i odkręcić kabel z konwertera LNB
 • Problem z odbiorem TVP1 HD przy pogorszonych warunkach atmosferycznych
  – często zdarza się że nakładają się na siebie częstotliwości oscylatorów 9.75 i 10.6 GHz powodując zakłócenia wa częstotliwości 11.5 GHz co bezpośrednio powoduje problemy z odbiorem kanałów z transpondera 11.449 GHz – jedyne rozwiązanie wymiana konwertera

Zniekształcona powierzchnia lustra anteny powoduje, że odbity sygnał nie trafia do ogniskowej, gdzie znajduje się konwerter i w ten sposób tracimy sygnał.

Osłanianie konwertera LNB folią w celu ochrony go przed wilgocią ma odwrotny skutek – folia wprawdzie chroni konwerter przed deszczem, ale pod nią utrzymuje się wilgoć, która nie odparowuje i niszczy konwerter.

Instalacje antenowe, szczególnie w centrach dużych miast, takich jak np. Łódź, w których do ogrzewania pomieszczeń używa się zawierającego siarkę węgla powoduje, że elementy metalowe narażone są na korozję chemiczną, a przewody antenowe na kruszenie i pękanie.
Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z takich właśnie miejsc:

 Aby uniknąć takich nieprzyjemnych obrazków zalecamy przegląd instalacji przynajmniej jeden raz w roku.